90هزار کنیایی شکنجه انگلیسی‌ها را تجربه کرده‌اند

بر اساس مجموعه اسناد فاش شده از وزارت خارجه انگلیس، 90 هزار کنیایی از جمله "حسین اونیانگو اوباما" پدربزرگ رییس‌جمهور فعلی آمریکا، شکنجه استعماگران انگلیسی را تجربه کرده‌اند.
 
 به گزارش سرویس بین الملل شبکه ایران به نقل از پایگاه اینترنتی "اس اف گیت"، دولت انگلیس قصد دارد اسنادی را منتشر کند که افشاگر رفتارهای سران این کشور در دوران استعمارگری آن است. این تصمیم پس از آن گرفته شد که گروهی از آزادی‌خواهان کنیایی که در انقلاب موسوم به "مائو مائو" در دهه 1950 میلادی مشارکت داشتند، در دادگاه ادعا کردند که مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، با طرح این ادعا، وکلای آزادی‌خواهان کنیایی خواستار دسترسی به بخشی از اسناد وزارت خارجه بریتانیا شدند که نشان می‌داد استعمارگران انگلیسی چه رفتاری با انقلابیون داشته‌اند.  وجود این اسناد که سالیان سال مخفی مانده بودند در ابتدا از سوی دولت انگلیس انکار شد؛ اما با انتشار تحقیقات مورخی به نام "دیوید اندرسون" که نشان می‌داد پیش از استقلال کنیا در سال 1963، دست‌کم 300 پرونده اطلاعاتی از این کشور به انگلیس منتقل شده است، دادگاه به وزارت خارجه دستور تحقیق داد و وزارت خارجه نیز مجبور به افشای اسناد شد.

پس از این اتفاق، وزارت خارجه انگلیس قول داد که اسناد دیگری را نیز در خصوص مستعمرات سابق این کشور منتشر کند. بر این اساس بیش از 2000 جعبه از اسناد مربوط به مستعمرات پیدا شده که همه به سال‌های بین 1950 تا 1960 باز می‌گردد و وزارت خارجه در حال دسته‌بندی و نظم دادن به آنهاست!

"دیوید هاول" از مقامات انگلیسی نیز اعلام کرده که اسناد خاصی از دوران استعمار به بریتانیا منتقل شده که "نباید در دسترس کسی قرار می‌گرفته" است.

مردم بسیاری از مستعمرات سابق انگلیس بر این باورند که مامورین انگلیسی بسیاری از مردم را بالاخص در سال‌های پایانی استعمار خود در اردوگاه‌ها شکنجه کرده و بدون محاکمه در بازداشت نگاه داشته‌اند. در مالایا بسیاری از مردم تحت عنوان "تروریست‌های کمونیست" مورد آزار قرار گرفتند.

کمیسیون حقوق بشر کنیا نیز می‌گوید که در جریان این جنایات، 90 هزار کنیایی کشته و یا شکنجه شده‌اند.

از جالب‌ترین نکات مطرح شده در این گزارش این است که "حسین اونیانگو اوباما" پدربزرگ باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا نیز یکی از قربانیان استعمار انگلیس در کنیا بوده و مدتی را تحت بازداشت قرار داشته است.

انگلیس در میان کشورهای جهان، یکی از طولانی‌ترین سوابق استعمار را در جهان داراست و بسیاری از کشورهای جهان، بالاخص کشورهای آفریقایی، مستعمره بریتانیا بوده‌اند.

/ 0 نظر / 10 بازدید